Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı, Soğuksu Mahallesi Muhtarı Bekir Aktürk’ün basın yayın kuruluşlarında yer bulan ve TİSKİ Genel Müdürlüğünü hedef alan açıklamalarına cevap vermek gereği hâsıl olmuştur.
 
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; TİSKİ Genel Müdürlüğü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu’nun liderliğinde şehir tarihinde görülmemiş büyük bir altyapı hamlesini başlatmış ve çalışmalarına da kararlılıkla devam etmektedir.
 
Soğuksu Mahallesi Muhtarı ve işletme sahibi Bekir Aktürk’ün, “Kendi iş yerimde su sayacım olmasına rağmen bana da gelip su sayacım olmamış gibi muamele yapılınca Vatandaşın şikâyetlerinin doğru olduğu, yanlış olan tarafın TİSKİ tarafı olduğu kanısına vardım.” cümleleri ile kamuoyuna aktardığı iddialar gerçeğe aykırıdır. 
 
Kurumumuzca yapılan işlemin safahatı şöyledir: 
Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından TİSKİ Genel Müdürlüğüne önce sözlü sonra da yazılı olarak Atapark-Kireçhane İl yolu 2+400 km.sinde Bengisu güzergâhında karayolu üzerinden elektrik direkleri kullanılarak havadan geçirilen  içme suyu borusunun kurumdan izinsiz olarak yapıldığı ve bunun Karayolları Trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ifade edilerek gerekli işlemin yapılması  talep edilmiştir. 
 
Bunun üzerine ekiplerimizce bölgede yapılan incelemede, işletmeden yolun altında bulunan alana karayolundaki elektrik direği üzerinden su borusu çekildiği tespit edilmiş olup, durum tutanak altına alınmıştır. Yani ortada TİSKİ’nin yaptığı bir haksız uygulama olmadığı gibi aksine yapılan açık bir usulsüzlüğün düzeltilmesi söz konusudur. 
 
Fotoğraflarda da görüldüğü üzere, tamamen usulsüz olarak, elektrik direkleri üzerinden karayolu güvenliği yanında elektrik tesisatı güvenliğini de tehlikeye atacak şekilde çekildiği belirlenen bu su borusunun TİSKİ tarafından tespit edilmesinin ardından, işletme sahibince kamuoyuna yapılan ve içerisinde mesnetsiz ifadelerin yer aldığı açıklamalar hayretle karşılanmıştır.
 
Bu işletmedeki su aboneliği ticari bir aboneliktir ve münhasıran işletmenin kullanımı için tesis edilmiştir. Bu sayaçtan geçen suyun başka bir yere, hele de fotoğraflarda görüldüğü gibi usulsüz bir tesisatla başka bir alana iletilmesi hukuken mümkün değildir. Zaten söz konusu usulsüz su tesisatı kurumumuzca tutulan tutanaktan sonra işletme sahibi Sayın Aktürk tarafından kaldırılmıştır. 
 
Şu bilinmelidir ki; Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü mevzuata ve kurallara aykırı davranan herkesi, konumu ve görevi ne olursa olsun aynı işleme tabi tutmaktadır. Hatır gönül ilişkileri ile iş yürütme, usulsüzlüğün örtülmesi, yanlışı görmezden gelme gibi alışkanlıklar artık çok geride kalmıştır.
 
TİSKİ Genel Müdürlüğü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehre tarihi yatırımları kazandırmanın; 18 ilçenin tamamında dev içme suyu projelerine imza atmanın, asırlık sorunları giderip halkın duasını almanın, herkesin hakkını sonuna kadar savunmanın ve usulsüz işler yapanlara da mevzuat çerçevesinde gerekli müeyyideleri uygulamanın, yani görevini layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde olacaktır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TARİH: 15.11.2022

FOTOĞRAF GALERİSİ

DİĞER HABERLER

 • TİSKİ’DEN DEPREMZEDELERE YÜZDE 50 İNDİRİM
  Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü aldığı kararla kentte depremzedelerin kullanımına tahsis edilecek meskenlerde abonelik ücreti alınmayacak ve sosyal destek amaçlı yüzde 50 indirim uygulanacak   Kahramanmaraş’ta yaşanan ve tüm Türkiye’yi derinden sarsan iki büyük depremin ardından harekete
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN DEPREM BÖLGESİNE DESTEK
  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 şiddetinde meydana gelen ve 10 ilde hissedilen depremin hemen ardından harekete geçti. İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Kahramanmaraş’ta deprem yönetimine destek vermek üzere sabah saatlerinde yola &cce
 • ÇAMBURNU VE YENİAY’IN KANALİZASYON SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
  Sürmene Balıklı-Çamburnu-Yeniay Kanalizasyon İnşaatı şantiyesini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Sürmeneli hemşehrilerimizin yoğun şikâyet ettiği bir sorunu daha bu çalışmayla gidermiş oluyoruz” dedi   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ilçe ziyaretlerine ara vermeden deva
 • TRABZON DEV TESİSE KAVUŞUYOR
  TRABZON DEV TESİSE KAVUŞUYOR   Trabzon’un uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Akoluk Arıtma Tesisi ve Trabzon Ana İsale Hattı inşaatında sona gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Şehrimiz bir marka projeye daha kavuşuyor” dedi   Trabzon bir büyük yatırıma daha kavuşuyor. Şehrin en önemli yatırımlarından bir
 • BÜYÜKŞEHİR ‘TİKOM’ İLE TALEP VE ŞİKÂYETLERİ ÇÖZÜME KAVUŞTURUYOR
  Trabzon Büyükşehir Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer alan Trabzon İletişim Koordinasyon Merkezi (TİKOM) tarafından yürütülen çalışmalar kamuoyuna tanıtıldı. En büyük projelerinin yeni yönetim anlayışları olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Bunun en önemli ayağı olan ulaşılabilir belediye anlay